Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Ambleminin ve Brövesinin Anlamı


Birçok yönüyle diğer meslek gruplarından farklı olan denizcilik kendine has terim, deyim ve kültüre sahiptir. Denizcilik ve deniz kültürü birbirinden farklı, ancak birbiriyle beslenen kavramlardır. Deniz kültürü nesiller boyunca aktarılan, yaşam tarzına adapte edilebilen, dönemsel olarak farklılıklar göstermekle beraber temelinde değişmeyen değerleri barındıran bir olgular bütünüdür. Denizcilik ise bu değerleri hayata geçiren, yaşatan faaliyetlerin tümüdür.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde semboller 4,5x5,5 cm ölçülerinde olup, ait olduğu birliğin özelliklerini ifade eden yıldız, rakam ve şekillerden oluşmaktadır. Yukarıdaki bilgiler ışığında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı amblemini ve içindeki bröveyi denizcilik terimleriyle incelediğimizde;

Halat, bitkisel sentetikten yapılmış, bükümlenerek birbirine sarılmış, bükülmeye ve çekmeye uygun urgandır, kolay kopmaz.

Amblemin ve brövenin çevresindeki halat; Deniz Kuvvetlerinin çağın değişen dinamiklerine ayak uyduran, modern yapısıyla geçmişine bağlı geleceğe dönük yüzünü, amblem ile bröve arasında kalan beyaz zemin geleceğin aydınlığını temsil eder.

Zincir, gemi demirine bağlanan ve anele olarak tabir edilen baklalardan oluşan demire yön veren güç grubudur.

Beyaz zemin üzerindeki zincirin her bir baklası personeli, baklaların birbirine geçmesi personelin bağlılığını ve zincir, personelin bağlılığından doğan gücü temsil eder.

Mavi, zaferin rengi olup denize ve Barbaros’un “Denize hakim olan cihana hakim olur” sözüne atıfta bulunmaktadır.

Flama, iki veya üç köşeli küçük boyutlu işaret olarak kullanılan bayraktır. Her geminin Komutanının flaması gemi direğine çekilir. Flama direkte ise Komutan gemidedir. Buradan hareketle;

Kırmızı şerit üzerindeki dört yıldız, Komutanın rütbesinin Oramiral olduğunu belirtir.

Çıpa, deniz taşıtlarını bir yerde sabit tutmak için suyun dibine bırakılan, iki veya daha çok kanca şeklinde kolu bulunan, uzun bir zincire bağlı metalden yapılmış denizcilik aletidir.

Brövede mavi zemin üzerindeki çıpa vatana ve denize olan bağlılığı temsil eder.

Çıpa üzerindeki al bayraklı kalkan gerektiğinde savaşçılığı, amblemin alt kısmındaki 1081 tarihi, büyük Türk Denizcisi Çaka Bey’in  Doğu Roma ile Peçenekler arasındaki mücadeleden faydalanarak, 1081 yılında Doğu Roma’nın elindeki İzmir’i ele geçirmesi ve daha sonra bölgedeki gemi ustalarını kullanarak yaklaşık 40 parçalık bir donanma oluşturmasını, yani Türk Deniz Kuvvetlerinin kuruluş tarihini simgeler.

Okunma Sayısı :8169
Güncelleme Tarihi : 05-11-2020

BAĞLANTILAR