Deniz Kuvvetleri Wiki Sayfası
Dz.K.K.lığı

TCG SALİHREİS (F-246) KOMUTANLIĞI

TCG SALİHREİS, 14 Aralık 1992 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı ve Blohm+Voss AG ile Thyssen Rheinstahl GMBH'in oluşturduğu konsorsiyum arasında imzalanmış olan iki gemilik  TRACK II-B projesinin ilk gemisidir.

Gemi teknesinin inşası, kapalı bir yüzer havuz içerisinde tamamlanmış olup, yüzer havuza ilk blok 16 Mart 1995 tarihinde yerleştirilerek tekne inşası 26 Eylül 1997 tarihinde bitirilmiş ve gemi suya indirilmiştir.

TCG SALİHREİS ismi 7 Kasım 1997 tarihinde Hamburg/ALMANYA'da dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Salim DERVİŞOĞLU’nun eşi Bn. Türkan DERVİŞOĞLU tarafından verilmiş ve gemiye Türk bayrağı 17 Aralık 1998 tarihinde çekilmiştir.

Günümüze kadar devam eden süreçte, TCG SALİHREİS, Türk Donanmasının iki sancak gemisinden birisi olarak çok sayıda milli tatbikat/taktik tatbikat (DENİZKURDU, BEYAZ FIRTINA, DENİZ YILDIZI, DOĞU AKDENİZ Tatbikatları) ve taktik eğitime iştirak etmiş; ayrıca NATO, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere birçok çok uluslu görev kuvveti/grupları bünyesinde pek çok tatbikat (RESCUE EAGLE, BREEZE, MARE APERTO, TRIDENT D’OR, NOBLE MANTA, BRIGHT STAR Tatbikatları) ve harekat görevine de başarı ile katılım sağlamıştır.

Bu kapsamda, TCG SALİHREİS’in özellikle uluslararası harekat ortamında öne çıkan faaliyetleri arasında;

Öte yandan, hizmete girdiği tarihten günümüze 1 Ekim 2003 - 26 Şubat 2004 ve 8 Eylül 2008 - 9 Şubat 2009  tarihleri arasında iki kez Seçilmiş Bakım Uygulaması ile 24 Nisan – 11 Eylül 2012 tarihleri arasında modernizasyon sürecine tabi tutulan TCG SALİHREİS bünyesinde, harekat ihtiyaçlarına istinaden;          

TCG SALİHREİS, “Gururlu Geçmiş, Güvenilir Gelecek” sloganıyla, ismini aldığı büyük Türk Denizcisi Salih Reis’in 16’ncı yüzyılda hasımlarına göz açtırmadığı Akdeniz’in mavi suları başta olmak üzere, çevre denizlerimizde ve görev verildiğinde dünyanın tüm sularında, “gururlu geçmişine” yaraşır şekilde, atalarından edindiği “kutlu miras” ve “milletinin emanetini” kendinden sonrakilere teslim edebilme düşüncesi ve hedefiyle “güvenilir geleceğe” yönelik faaliyetlerine devam etmektedir..

TCG SALİHREİS her göreve, her yerde, her an hazırdı…Hazırdır…Ve de öyle kalacaktır.